Help for Farmer Widows

Financial Aid to Suicide Affected Families

Region-District

Beneficiaries

Vidarbha

Nagpur

66

Yavatmal

210

Wardha

289

Buldhana

110

Amrawati

94

Akola

20

Washim

19

Vidarbha Total

808

Marathwada

Usmanabad

114

Aurangabad

199

Jalna

30

Nanded

325

Parbhani

78

Beed

157

Latur

157

Hingoli

16

Marathwada Total

1076

Western Maharashtra

Kolhapur

66

Pune

2

Sangli

34

Satara

3

Solapur

190

Western Maharashtra Total

295

Khandesh

Jalgaon

158

Dhule

108

Ahmednagar

107

Nashik

89

Khandesh Total

462

Total

2641

Costruction of Houses

Sr. No.

Beneficiary Name

Village

Taluka

District

1

Uttam Gaikwad

Nirwangi

Indapur

Pune

2

Shivaji Markad

Khoruchi

Indapur

Pune

3

Mahesh Kshirsagar

Bhade

Ausa

Latur

4

Sachin Unde

Matapur

Shrirampur

Ahmednagar

5

Ajay Ghatul

Surdi

Mazalgaon

Beed

6

Arunabai Mohite

Andhari

Sillod

Aurangabad

7

Sumitrabai Kakade

Palshi

Sillod

Aurangabad

8

Kadubai Pandit

Hatti

Sillod

Aurangabad

9

Pushpa gavade

Halada

Sillod

Aurangabad

10

Chandrakala Wagh

Udangaon

Sillod

Aurangabad

11

Gangadhar Jadhav

Dhondalgaon

Vaijapur

Aurangabad

12

Shrimati Shirsath

Dhondalgaon

Vaijapur

Aurangabad

Distribution of Sewing Machines

Sr. No.

District

Units Distributed

1

Buldhana

25

2

Akola

35

3

वाशिम

15

4

Amrawati

145

5

Yavatmal

132

6

Wardha

172

7

Nagpur

26

8

Aurangabad

140

9

Beed

430

10

Nanded

50

11

Latur

100

Total

1270

Distribution of Goats

Sr. No.

District

Villages

Families

Goats

1

Washim

25

50

100

2

Amrawati

23

50

100

3

Yavatmal

12

50

100

4

Wardha

5

100

200

5

Usmanabad

29

50

100

Total

5

94

300

600

Distribution of Flour Mills

अ.क्र

नाव

गाव

District

1

Radhabai Gavade

Takali

Aurangabad

2

Savita Jadhav

Jogeshwarwadi Jamkhed

Jalna

3

Vimal Gaikwad

Rahimabad

Aurangabad

4

Anita Raut

Kondar

Aurangabad

5

Thakubai Dahikar

Khulod

Aurangabad

6

Usha Chavan

Matargaon

Aurangabad

7

Saraswatibai Rahte

Ambhai

Aurangabad

8

Susheela Bhosale

Hirad Puri

Aurangabad

9

Gayabai Lagad

Vadod Khu

Aurangabad

10

Sushelabai Edke

Davarwadi

Aurangabad

Noodle Machines

Sr. No.

District

Taluka

Villages

Groups

1

Wardha

Devli

Dorli

Ramabai Mahila Bachat Gat

2

Wardha

Devli

kelapur

Ahilyabai Mahila Bachat Gat

3

Wardha

Devli

Talegaon

Jijau Mahila Bachat Gat

Total

3

3

3

3

Dalmill and Patravli Machine

Sr. No.

District

Taluka

Village

Group

1

Dalmill

Yavatmal

Pandrakwada

Telang Takali

Savitribai Phule Mahila Bachat Gat

2

Patravali Machine

Yavatmal

Pusad

Pusad

Prabhai Mahila Bachat Gat

Distribution of Grains

Sr. No.

District

Taluka

Villages

Students

1

Buldhana

2 (Mehkar/Nandura)

9

10

2

Amrawati

2 (Dharni/Morshi)

18

70

3

Yavatmal

1 (Ralegaon)

7

10

4

Wardha

2 (Wardha/Deoli)

10

60

5

Beed

1 (Beed)

1

34

6

Usmanabad

2 (Tuljapur/Lohara)

19

100

7

Nanded

3 (naigaon/Umri/Deglur)

25

85

8

Parbhani

1(Parbhani)

24

85

Total

113

454